ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԱՄԵՆԱՄՅԱ ՄՐՑԱՆԱԿԱԲԱՇԽՈՒԹՅՈՒՆ - 2003
2003թ.-ի դեկտեմբերի 10-ին Տեղեկատվության ազատության քաղաքացիական նախաձեռնությունը (Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը եւ Տեղեկատվական իրավունքի ինստիտուտը) հայտարարեցին 2003թ.-ի ՏԱ մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներին:
• Լավագույն օրենսդրական նախաձեռնությունը հեղինակելու համար մրցանակ է շնորհվել ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանին,
• 2003թ. լավագույն օրենսդրական նախաձեռնությանը աջակցելու համար մրցանակներ են շնորհվել ԱԺ պատգամավորներ Հրանուշ Հակոբյանին, Ռաֆիկ Պետրոսյանին եւ Շավարշ Քոչարյանին “Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքի ընդունմանն աջակցելու համար,
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս կիրառած քաղաքացի է ճանաչվել “Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն” դիմած քաղաքացի Էմմա Խնկոյանը,
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել Հետաքննող լրագրողների ընկերակցությունը,
• Տեղեկատվության ազատությանն առնչվող մամուլի լավագույն հրապարակում է ճանաչվել “Հայկական ժամանակ” օրաթերթի լրագրող Հայկ Գեւորգյանի “ԱԶԱՏ, ԳԱՂՏՆԻ, ԹԱՓԱՆՑԻԿ” նյութը,
• Տեղեկատվության ազատության տեսանկյունից լավագույն ինտերնետային էջ է ճանաչվել ՀՀ Ազգային ժողովի ինտերնետային էջը` www.parliament.am,
• Ամենաթափանցիկ պետական գերատեսչություն է ճանաչվել ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարարությունը,
Հայաստանի Հանրապետության ամենափակ գերատեսչությունը նոմինացիայում մրցանակ չի շնորհվել, քանի որ մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է առաջին անգամ:
Արդյունքները որոշել է 7 հոգուց բաղկացած ժյուրին, որի անդամները ներկայացնում են հասարակական կազմակերպություններ եւ ՀՀ-ում գործող միջազգային կազմակերպություններ:

FOI Awards winners of 2003
On December 10, 2003 the Freedom of Information Civic Initiative (Freedom of Information Center, Civil Society Institute and Media Law Institute) announced FOI Awards winners of 2003.
• As an author of the best legal initiative of 2003, National Assembly deputy Mr. Victor Dalakyan was awarded with a golden key.
• National Assembly deputies Mrs. Hranush Hakobyan, Mr. Rafik Petrosyan and Mr. Shavarsh Kocharyan were awarded with prizes for their support and contribution to the adoption of the RA law “On Freedom of information”.
• RA Ministry of Labour and Social Affairs was recognized as the most transparent state body in Armenia.
• Award for a citizen who has actively exercised his/her right of access to information under FOI Legislation went to Mrs. Emma Kirakosyan.
• The Association of Investigative Journalists was recognized as the NGO which had best applied the right of access to information.
• “Free, Secret, Transparent” article by “Haykakan Jamanak” newspaper journalist Mr. Haik Gevorgyan was recognized as the best publication covering freedom of information issues.
• The web site of the RA National Assembly (www.parliament.am) was recognized as the best web site from the point of view of freedom of information.
Negative award for an institution, which does not fulfill its obligations in FOI field. This negative nomination remained without a winner, since the award is held for the first time.
The results of the Anuual Award Ceremony were decided by the Jury of 7 persons, representing NGOs and international organizations functioning in Armenia.