ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյան:
Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխու-թյունն անցկացվում է 2003թ.-ից: 2005թ.-ի դեկտեմբերի 9-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը անցկացրեց Տեղեկատվության ազատության ամենամյա մրցանակաբաշխություն-2005, որը նվիրված էր կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան:
• 2005թ.-ի ամենաբաց գերատեսչություն է ճանաչվել ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը` որպես “Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառող գերատեսչություն:
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ եւ լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն է ճանաչվել Ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության "Աքիլլես” ՀԿ-ն:
• 2005թ. տեղեկատվության ազատությանն առնչվող խնդիրները հետեւողական լուսաբանած եւ “Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքն ամենաակտիվ օգտագործող լրագրող է ճանաչվել Ռուզան Մինասյանը (“Առավոտ” օրաթերթ):
• Տեղեկություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվ կիրառած քաղաքացի է ճանաչվել Արմենուհի Գեւորգյանը:
Այս մրցանակակիրներին հանձնվել են ոսկե բանալիներ` որպես հրապարակայնության խորհրդանիշ:
• Ամենազավեշտալի պաշտոնական պա-տասխանի հեղինակ-գերատեսչություն է ճանաչվել Գյումրու քաղաքապետարանը 30.09.2005թ. հետեւյալ բովանդակությամբ գրության համար.
“Գյումրու ավագանու կողմից կայացրած որոշումներին եւ 2005թ. բյուջեին կարող եք ծանոթանալ մեր ինտերնետային կայքից, որը դեռ պատրաստման ընթացքի մեջ է:
Այս կապակցությամբ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը դատի էր տվել Գյումրու քաղաքապետարանին եւ մեկ օր անց ստացել պահանջած ողջ տեղեկատվությունը` էլեկտրոնային նամակով,
• Հայաստանի Հանրապետության ամենափակ գերատեսչություն է ճանաչվել Երևանի քաղաքապետարանը, որն ամենավատն է կատարում “Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքի պահանջները:
Այս երկու մրցանակակիրներին հանձնվել են կողպեքներ` որպես գաղտնիության խորհրդանիշ:
Տեղեկատվության ազատության մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է արդեն երրորդ տարին: Արդյունքները որոշել է Տեղեկատվության ազատության ոլորտում գործող 7 հասարակական կազմակերպու-թյունների ներկայացուցիչներից բաղկացած ժյուրին:

Freedom of Information Annual Award Ceremony 2005
.jpg) Head of the State Commission for the Protection of Economic Competition Mr. Ashot Shahnazaryan receives the award.
Reporter Ruzan Minasyan receives a Golden Key.
Armenuhi Gevorgyan receives a Golden Key.
FOICA President Shushan Doydoyan Awards Locks to the Negative award winners.
|
FOICA organizes FOI Annual Award Ceremonies since 2003. On December 9, 2005 FOICA has organized the FOI Annual Award Ceremony 2005 devoted to the International Anti-Corruption day.
-
Award for the most open institution went to the State Commission for the Protection of Economic Competition as the best institution implementing the FOI Law.
Award for the NGO, which has contributed to the exercising of the rights of access to information, went to Achilles for the Defense of Drivers Rights NGO.
Award for the journalist most actively covering FOI issues and using the FOI Law went to Ruzan Minasyan from Aravot daily.
Award for the most active citizen in exercising her/his right of access went to Armenuhi Gevorgyan.
All these winners were awarded with golden keys as symbols of openness.
Negative award for an institution which gave the most ridiculous official answer to the information request went to Gyumri Municipality for the following official answer saying:
"You may find the decisions made by the Council of Elders and the community Budget in our web site, which is under construction".
FOICA filed a suit against Gyumri Municipality in court and received all the requested information by e-mail.
Negative award for an institution, which does not fulfill its obligations under the FOI Law, went to Yerevan Municipality.
These two institutions received negative awards: Locks as symbols of secrecy.
The nominees were selected by a Jury which was represented by 7 members of local NGOs functioning in the FOI field.