ՏԱ մրցանակակիրների ընտրության չափորոշիչներ
- Արդյոք տվյալ մարմնում տեղեկություն ստանալու իրավունքից օգտվո՞ւմ է  յուրաքանչյուր ոք` առանց խտրականության որեւէ դրսեւորման։
- Արդյոք տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցումներին տվյալ մարմնում ընթացք է տրվո՞ւմ օրենքով սահմանված ժամկետներում (5-օրյա եւ 30-օրյա)։ Պատասխանը հետաձգելու դեպքում դիմողին տեղեկացվո՞ւմ է արդյոք հետաձգման ժամկետի եւ պատճառների մասին։
- Արդյոք տեղեկություն ստանալու բանավոր հարցումներին պատասխան տրվո՞ւմ է անհապաղ կամ հնարավորինս սեղմ ժամկետում։
- Տեղեկատվություն ստանալու հարցումը մերժելու կամ տեղեկատվություն չտնօրինող լինելու դեպքում արդյոք 5-օրյա ժամկետում մարմինը տեղյակ պահո՞ւմ է դիմողին մերժման հիմքերի կամ տեղեկատվություն տիրապետողի մասին:
- Արդյոք հարցմամբ դիմողին տրամադրվո՞ւմ է հավաստի եւ ամբողջական տեղեկատվություն։
- Արդյոք տեղեկություն ստանալու հարցումները ստանալիս դիմողից չեն պահանջում հիմնավորում, թե ինչու է պետք տվյալ տեղեկատվությունը:
Մերժումների հիմնավորում։ Տեղեկատվությունը մերժելիս տվյալ մարմինը արդյոք հիմնավորո՞ւմ է մերժումը` գրավոր հղում անելով օրենքի այն դրույթին, որի համաձայն մերժվում է տեղեկատվության տրամադրումը։
Խտրականության բացառում: Արդյոք տվյալ մարմնում հավասա՞ր վերաբերմունք է դրսեւորվում տարբեր դիմողների հանդեպ (լրագրող, քաղաքացի, ՀԿ եւ այլք)։ Բոլոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տրամադրվո՞ւմ են արդյոք տվյալ մարմնում տեղեկատվություն ձեռբքերելու հավասար պայմաններ, որոնք աշխատանքին նպաստող են եւ ոչ խտրական։ Արդյոք լրատվության միջոցների համար նախատեսված տեղեկատվությունը բոլոր լրագրողներին տրամադրվո՞ւմ է միաժամանակ, իսկ նախատեսվող միջոցառումների ճշգրիտ ժամանակի եւ վայրի մասին լրագրողները տեղեկացվում են սկսելուց առաջ` ողջամիտ ժամկետում:
Աջակցություն դիմողներին:
- Արդյոք տվյալ մարմնում հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց (գրագիտության պակաս, հաշմանդամություն) աջակցություն ցուցաբերվո՞ւմ է տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցումները կազմելիս։
- Մարմնում նշանակվա՞ծ է արդյոք տեղեկատվության ազատության համար պատասխանատու անձ։
- Կա՞ արդյոք տվյալ մարմնում քաղաքացիների ընդունելության համար նախատեսված սենյակ:
Բ) ՏԱ ապահովումը` տեղեկատվությունը սեփական նախաձեռնությամբ հրապարակելու միջոցով:
• Արդյոք մարմինը սեփական նախաձեռնությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկո՞ւմ  է`  հրապարակելու իր մոտ պահվող տեղեկատվությունը` առանց տեղեկություն ստանալու հարցման: Մասնավորապես, ՏԱ օրենքի հոդված 7-ով նախատեսված տեղեկությունները:
• Արդյոք հրատարակվե՞լ է ուղեցույց, թե ինչպես կարող են քաղաքացիները ծանոթանալ ՏԱ մասին օրենքին, եւ արդյոք այդ ուղեցույցը մատչելի է:
• Արդյոք մատչելի՞ է տեղեկություն ստանալու հարցման օրինակելի ձեւ, եւ արդյոք այն պարունակո՞ւմ է ՏԱ մասին օրենքով նախատեսված բոլոր տվյալները:
• Արդյոք տեղեկություն ստանալու օրինակելի ձեւը մատչելի՞ է գերատեսչության ինտերնետային կայքում:
• Արդյոք առկա՞ է գերատեսչության ստացած հարցումների վիճակագրություն (հաշվառում), ինչպես նախատեսված է ՏԱ մասին օրենքով:
• Այդ տեղեկությունները հրապարակվո՞ւմ են արդյոք հանրության համար իսկապես մատչելի ձեւով:
• Արդյոք մարմինները պարբերաբար թարմացնո՞ւմ են հրապարակված տեղեկությունները։ Կատարված փոփոխությունները հրապարակվո՞ւմ են 10-օրյա ժամկետում։
• Տեղեկատվություն տնօրինողն արդյոք անհապաղ հրապարակո՞ւմ է իր տրամադրության տակ գտնվող այն տեղեկությունը, որի հրապարակումը կարող է կանխել պետական եւ հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանն ու բարքերին, այլոց իրավունքներին եւ ազատություններին, շրջակա միջավայրին, անձանց սեփականությանը սպառնացող վտանգը:
Գ) Էլեկտրոնային հրապարակայնություն:
• Պետական մարմիններում պահվող տեղեկություններին ծանոթանալու գործընթացը հեշտացնելու նպատակով արդյոք մարմինները տեղեկությունները տեղադրո՞ւմ են իրենց վեբ-կայքերում՝ ներառյալ վերոնշյալ տեղեկությունները։
• Վեբ-կայքեր չունեցող մարմիններին խորհուրդ տրվո՞ւմ է դրանք ստեղծել և իրենց տեղեկությունները մատչելի դարձնել օնլայն ռեժիմում։
• Արդյոք պետական մարմինները պարբերաբար թարմացնո՞ւմ են վեբ-կայքերը (փոփոխությունները հրապարակվում են 10-օրյա ժամկետում)։
• Մարմիններում արդյոք նշանակո՞ւմ են հատուկ աշխատակից, ում հիմնական պարտականություններից է  պաշտոնական ինտերնետային կայքը թարմացնելը։
• Արդյոք պաշտոնական վեբ-կայքերում նշված էլեկտրոնային հասցեներով ուղարկված նամակներն ընթերցվո՞ւմ են ամեն օր, և բոլոր էլեկտրոնային հարցումներին պատշաճ և ժամանակին ընթացք տրվո՞ւմ է արդյոք։
Էլեկտրոնային ՏԱ այլ մեխանիզմներ։ Արդյոք մարմիններում խրախուսվո՞ւմ է  հարցումները եւ կամ դիմումները ընթացք տալու էլեկտրոնային համակարգերի ներդրումը:
Դ) Անձնակազմ: Մարմնի տեղեկատվության եւ հասարակության հետ կապերի վարչությունների աշխատակիցներն ունե՞ն արդյոք տեղեկատվության ազատության բնագավառում համապատասխան գիտելիք եւ հմտություն։ Նրանք տիրապետում են արդյոք տեղեկատվության կառավարման տեխնիկական/գործնական հմտությունների։
Տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք
• Հրապարակվա՞ծ է արդյոք պետական մարմնի/ՏԻՄ-ի ինտերնետային կայքում ՏԱ մասին օրենքով նախատեսված պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկատվությունը,
• Արդյոք հրապարակվա՞ծ են տեղեկատվության տրամադրման համար պատասխանատու անձի  կոնտակտային տվյալները. անունը, պաշտոնը, հեռախոսահամարը, էլեկտրոնային հասցեն,
• Կա՞ արդյոք կայքում Տեղեկատվության ազատություն վերաբերյալ ենթաբաժին,
• Արդյոք տեղեկություն ստանալու օրինակելի ձեւ առկա՞ է պետական մարմնի/ՏԻՄ-ի ինտերնետային կայքում
• Արդյոք կա՞ տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցմամբ դիմելու հնարավորություն: Արդյոք գերատեսչությունը պատասխանո՞ւմ է տեղեկություն ստանալու էլեկտրոնային հարցումներին/էլեկտրոնային տարբերակով տրամադրո՞ւմ է տեղեկատվություն:
Տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերը ամենակտիվ լուսաբանած լրագրող/լրատվամիջոց
• Արդյոք տվյալ լրագրողը/լրատվամիջոցը իր գործունեության ընթացքում օգտվում է  ՏԱ մասին օրենքը:
• Արդյոք ՏԱ մասին օրենքը օգտագործվել է որեւէ փաստ բացահայտելու կամ հաստատելու համար,
• Լրագրողի/լրատվամիջոցի հրապարակումների թողած ազդեցությունը:
Տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած հասարակական կազմակերպություն
• Արդյոք ՀԿ-ն հետեւողակա՞ն է տեղեկատվություն փնտրելիս,
• Արդյոք ՀԿ-ն իր գործունեության ընթացքում  ակտիվորեն օգտագործել է ՏԱ մասին օրենքը:
• Ի՞նչ ազդեցություն ունի ՀԿ-ն հանրային կարծիքի վրա,
• Արդյոք այդ ՀԿ-ն պաշտպանել է այլ քաղաքացիների շահերը` ՏԱ մասին օրենքի օգնությամբ:
• Արդյոք տվյալ ՀԿ-ն այլ անձանց եւ կազմակերպությունների շրջանում քարոզել է ՏԱ մասին օրենքը:
Տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած քաղաքացի
• Արդյոք քաղաքացին հետեւողակա՞ն է տեղեկատվություն փնտրելիս,
• Արդյոք քաղաքացին տեղեկատվություն փնտրելիս ակտիվորեն օգտագործում է ՏԱ մասին օրենքը:
Բացասական մրցանակների չափորոշիչներ
“Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքով սահմանված պարտականություններն ամենավատը կատարող պետական մարմին/ՏԻՄ
Պետական մարմին/ՏԻՄ, որը չի կատարել ՏԱ մասին օրենքով նախատեսված իր պարտականությունները, ինչպես նաեւ խախտել է քաղաքացիների` տեղեկություններ ստանալու իրավունքը:

The nominees criterias
- In that body does every person, without any discrimination, have access to the right of being informed?
- In that body are the written enquiries for information proceeded in the deadlines provided by the law (5 days and 30 days)? If the answer is being delayed is the enquirer informed about the times and reasons of the delay?
- Are the oral enquiries for information answered immediately or as soon as possible?
- When an enquiry for information is denied or if the body does not posses the information, does it inform the enquirer about the bases of the denial or about the body that does posses the information?
- Is the enquirer provided with reliable and complete information?
- When receiving enquiries for information is the enquirer required to clarify why he needs that information?
- Justifying denials. When denying an enquiry does that body justify the denial by referring in a written form to the statutory provision, according to which the enquiry for information is denied?
- Excluding any discrimination. In that body do different enquirers receive equal approaches (journalist, citizen, NGOs, etc.)? Are the representative of all the media outlets given equal conditions in that body for receiving information which promotes their work and is free of any discrimination. Is the information intended for the mass media given to all the journalists simultaneously, and are the journalists informed about the exact date and place of upcoming events within realistic times before the event.
- Supporting the enquirers. In that body do people with special needs (lack of literacy, disability, etc.) receive assistance for writing their enquiry for information.
- In that body is there a person responsible for the freedom of information.
- In that body is there a room intended for the citizen reception.
B) Ensuring the freedom of information by publishing the information with your own initiative.
- With its own initiative does the body take appropriate measures in order to publish the information it possesses, without any enquiry for information, especially the information that is defined by article 7 of the “Law about the Freedom of Information”?
- Have any guidelines been published as to how the citizens can study the “Law about the Freedom of Information”, and are those guidelines accessible.
- Is there a proper form available for enquiring for information, and does it include all the data defined by the “Law about the Freedom of Information”?
- Is the proper form for enquiring for information available on the website of the department?
- Are there any statistics of the enquiries received by the department (accounts), as is defined in the “Law about the Freedom of Information”?
- Is that information made really available to the public?
- Do the bodies periodically update the published information? Are the changes published within 10 days?
- Does the body immediately publish the information under its possession, the publishing of which can prevent dangers to the state and public security, to the public order, to the health and customs of the society, to others’ freedoms and rights, to the environment, to personal properties, etc?
C) Electronic Publications.
- Do the bodies publish the information in their websites, including the abovementioned information, in order to simplify the process of acquiring the information kept in state bodies?
- Are the bodies, which do not have a website, advised to create a website and make their information available online?
- Do the state bodies periodically update their website (changes are published within 10 days)?
- Do the bodies have a special employee, one of whose main duties is to update the official website?
- Are the e-mails sent to the e-mail address provided in the official website read on daily bases, and are all the electronic enquiries appropriately and timely proceeded?
- Other mechanisms of electronic FOI. Are the bodies encouraged to install the electronic system for proceeding with enquires and applications?
D) The Staff.
Do the employees in the departments of information and public affairs have the needed knowledge and skills in the sphere of the freedom of information? Do they master the technical/practical skills of managing the information?
Best Official Website for Providing Information
- Does the website of the state/local self-government body publish the information that according to the “Law about Freedom of Information” must be published?
- Is the contact information of the person responsible for providing information published (name, position, phone number, e-mail address)?
- Does the website have a subsection about Freedom of Information?
- Is there a proper form for information enquiries on the website of state/local self-government bodies?
- Whether it is possible to send an electronic enquiry for information. Does the body respond to electronic enquiries/is information provided electronically?
Journalist/Media Outlet that has Most Actively Covered the Issues of Freedom of Information
- Does that journalist/media outlet use the “Law about Freedom of Information” during its activities?
- Has the “Law about Freedom of Information” been used in order to uncover or confirm a fact?
- The impact that the publications of that journalist/media outlet have had.
The NGO that has Best Used the Right to be Informed
- Is the NGO consistent in seeking for information?
- During its activities has the NGO actively used the “Law about Freedom of Information”?
- What impact does the NGO have on public opinion?
- Has that NGO defended the interests of other citizens with the help of the “Law about Freedom of Information”?
- Has that NGO preached the “Law about Freedom of Information” among other individuals and organizations?
The Citizen who was the Best to Use the “Law about Freedom of Information”
- Is the citizen consistent in seeking for information?
- While seeking for information does the citizen actively use the “Law about Freedom of Information”?
Criteria for Negative Awards
The Worst State/Local Self-Government Body to Realize its Duties Defined by the RA “Law about Freedom of Information”
A state/local self-government body that has not realized its duties defined by the RA “Law about Freedom of Information”, as well as has violated citizens’ right to be informed.