Թալինի ավագանու 75 որոշումները
Թալինի քաղաքապետ Մ. Մնացականյանը վերջապես համաձայնեց տրամադրել 2 ամիս առաջ պահանջված տեղեկությունները:
2006թ.-ի փետրվարի 6-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը հարցում էր ուղարկել Թալինի քաղաքապետ Մ. Մնացականյանին և խնդրել էր տրամադրել 2005 թվականի 3-րդ և 4-րդ եռամսյակների ընթացքում Թալին քաղաքի ավագանու կողմից կայացրած բոլոր որոշումների պատճենները:
Պատասխան գրությամբ Թալինի քաղաքապետը խորհուրդ էր տվել դիմել մարզպետարան` հայտնելով. «Ի պատասխան Ձեր 06.02.2006թ. թիվ 3 գրության, հայտնում ենք, որ համաձայն «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի հոդված-30 կետ-8-ի` ավագանու որոշումները ուղարկվում են մարզպետարան և Ձեզ համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը կարող եք ստանալ Արագածոտնի մարզպետարանից»:
Քաղաքապետի պատասխանից փաստորեն բխում էր, որ քաղաքացին իր համայնքի` քաղաքի կամ գյուղի ավագանու որոշումները ստանալու համար պետք է գնա-հասնի մարզպետարան: Պահանջվող տեղեկությունները Արագածոտնի  մարզպետարանից ստանալու պահանջն անօրինական համարելով` Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2006թ.-ի մարտի 28-ին Թալինի քաղաքապետին ուղարկեց կրկնակի հարցում` նշելով, որ ավագանու որոշումները պետք է փակցվեն բոլոր համայնքներում և մատչելի լինեն յուրաքանչյուր բնակչի համար:
Վերջապես 2 ամիս անց` ապրիլի 4-ին, Թալինի քաղաքապետը հայտնեց, որ 2005թ.-ի 3-րդ, 4-րդ եռամսյակների ընթացքում Թալինի ավագանու կայացրած որոշումների պատճենները կարող ենք ստանալ Թալինի քաղաքապետարանից: Կենտրոնին տրամադրվեց 75 որոշման պատճեն։

75 Decisions from town Talin
The mayor of Talin city Mr. M. Mnatsakanyan has finally agreed to provide the information, requested two months ago. On February 6, 2006 the Freedom of Information Center of Armenia sent an information request to the mayor of Talin M. Mnatsakanyan, requesting to provide copies of all the decisions made by Talin elderly council during the 3rd and 4th quarters of 2005.
In reply to the request the mayor recommended to apply to the regional Governor of Aragatsotn region. Mr. Mnatsakanyan wrote: “In reply to your inquiry dating February 6, 2006, we are informing that according to the 8th point of the 30th article of RA law “On local self-governance”, all the decisions made by the elderly council are sent to the regional Governor office. Thus, the requested information is available in Aragatsotn regional governor’s office”.
From the mayor’s reply it follows that in order to receive a copy of the decisions of the elderly council their city or village citizens have to pass a long way and get to Aragatsotn regional municipality. Considering this response unjustified and illegal, on March 28, 2006 FOIAC sent another information request to the mayor of Talin, mentioning that the decisions elderly council should be posted in all communities to be available for every citizen.
Finally, after two months, on April 4 the mayor of Talin informed that copies of decisions made by Talin elderly council during the 3rd and 4th quarters of 2005 are available in the municipality of Talin city and that FOICA is welcome to receive their copies. The Center received copies of all 75 decisions.