ԻԱԿ-ն ընդդեմ “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ի
10.06.2009թ.-ին “Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն” ՀԿ-ն դիմեց “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ին` խնդրելով տրամադրել հետեւյալ տեղեկությունները.
1. Թիվ 2 բուժմիավորման մանկական պոլիկլինիկայում մինչեւ 7 տարեկան երեխաներին տրամադրվող դեղերի հատկացման կարգը:
2. Առկա անվճար տրամադրվող դեղերի ցուցակի պատճե:
3. Նաեւ տեղեկացնել, որ եթե երեխան հիվանդ է եւ բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքը ներառված չէ վերոնշյալ ցուցակում, ապա կա՞ այլ տարբերակ` մինչեւ 7 տարեկան երեխային անվճար տրամադրելու այդ դեղը:
4. Ինչպե՞ս եւ տրամադրեք խնդրեմ տարբերակ, թե ինչ անի ծնողը, եթե անվճար տրամադրվող դեղերի ցուցակում կա դեղ, որի կարիքն ունի հիվանդ երեխան, եւ այն բժշկի կողմից չի տրամադրվում:
“Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ -ն ԻԱԿ-ի հարցմանը որեւէ պատասխան չի տվել: Ուստի, ԻԱԿ-ը հայց ներկայացրեց Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` խնդրելով “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ին պարտավորեցնել տրամադրել պահանջված տեղեկությունը եւ “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խաչատրյանին ենթարկել վարչական պատասխանատվության` տուգանքի` 50.000 դրամի չափով:
2009թ.-ի դեկտեմբերի 2-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում տեղի ունեցավ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնն ընդդեմ “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ի գործով նախնական դատական նիստը:
Նիստի ժամանակ ԻԱԿ ներկայացուցիչ Կարեն Մեժլումյանը պնդեց հայցը, իսկ պատասխանող կողմի ներկայացուցիչը հրաժարվեց ընդունել այն: “Թիվ 2 բուժմիավորում” ԲԲԸ-ն դատարանին ներկայացրեց հայցադիմումի պատասխան: Դատական նիստը հետաձգվեց, որպեսզի դատարանը եւ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը կարողանան ծանոթանալ հայցադիմումի պատասխանին:
27.01.2010թ.-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Է. Ավետիսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ “Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն” ՀԿ-ն ընդդեմ “Թիվ 2 բուժմիավորում” պոլիկլինիկա” ՓԲԸ-ի դատական գործով հերթական դատական նիստը:
ԻԱԿ ներկայացուցիչ Կարեն Մեժլումյանը ներկայացրեց եւ պնդեց հայցը, իսկ պատասխանողի ներկայացուցիչը առարկեց հայցի դեմ` գտնելով, որ այն ենթակա է մերժման:
2010 թվականի ապրիլի 27-ին Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակեց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնն ընդդեմ “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ի գործով վճիռը: 2009 թվականի դեկտեմբերի 2-ին սկսված դատավարության ընթացքում “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ն տրամադրեց ԻԱԿ-ի հարցման պատասխանը: Իսկ ԻԱԿ-ի երկրորդ պահանջը “Թիվ 2 բուժմիավորում” ՓԲԸ-ի տնօրեն Տիգրան Խաչատրյանին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին դատարանը մերժեց:

On June 06, 2009, the “Freedom of Information Center” NGO sent an information request to the Medical Center N.2 CJC for the following information:
1. The order on medicine provision to the children up to 7 years old at the polyclinic of Medical Center N.2.
2. Copy of the list of the medicine provided free of charge.
3. Is there any other way to get free medicine, if the medicine, which is necessary for the sick child’s treatment, isn’t included in aforementioned list?
4. What can be done by the parents, if their child needs in a medicine which is included in the list, however, the doctor refuses to provide it?
The information request of FOICA remained unanswered. Thus, FOICA filed a lawsuit in the Court of the General Competence of Center and Nork-Marash administrative districts asking to obligate the respondent giving the requested information and imposing an administrative penalty (50.000 AMD fine) on the executive director of the Medical Center N.2 CJC Mr. Tigran Khachatryan.
At the session of December 2 the representative of Clinic No.2 gave reply to the request. The judge granted time for its review by the plaintiff.
On January 27, 2010, a court hearing over the case the “Freedom of Information Center” NGO vs. the Medical Center N.2 CJC took place at the Court of the General Competence of Center and Nork-Marash administrative districts.
During the court hearing the representative of FOICA Karen Mejlumyan presented the claim and insisted it, and the representative of the respondent objected against the claim finding that it should be rejected.
On April 27, 2010 the Court of the General Competence of Center and Nork-Marash administrative districts published the decision over the case the “Freedom of Information Center” NGO vs. the Medical Center N.2 CJC. Before that, the Medical Center N.2 CJC had already provided the requested information. Therefore the Court rejected the second demand of FOICA to subject the executive director of the Medical Center N.2 CJC Mr. Tigran Khachatryan to an administrative penalty.