Սեպտեմբերի 6-ին լրագրողական կազմակերպությունները ՔՊ-ն ընդդեմ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի գործով հայցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են տարածել։
ՏԱ ինքնագնահատաման համակարգի ներդրում. դասընթաց ՏԱ պատասխանատուների համար
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը ԲԿԳ-Հայաստան քարտուղարության հետ համատեղ կազմակերպել էր այս հանդիպումը՝ ներկայացնելու ԲԿԳ հայաստանյան Գործողությունների 5-րդ ծրագրի 3-րդ հանձնառության իրականացման ընթացքը, որով նախատեսվում է Տեղեկատվության ազատության ինքնագնահատման համակարգ ներդնել պետական մարմիններում:
Առավոտ։ Պետական բյուջեից գումար հատկացվել է երեք նախարարության համար
«Առավոտ» առցանց պարբերականը անդրադարձել է Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հարցումների արդյունքներին, որով հստակեցվել են, թե ինչքան գումար են 2022-2023 թվականներին ծախսել կամ նախատեսում ծախսել նախարարությունները պաշտոնական կայքերի պատրաստման կամ բարեփոխման նպատակով։
29.08.2023
Օգոստոսի 26-ին ռուսական խաղաղարար ուժերի զինծառայողն առանց որևէ բացատրության արգելել է Գորիսում «Ազատություն» ռադիոկայանի աշխատակցին նկարահանել խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լաչինի միջանցքով անցած և Հայաստանի տարածք հասած մի քանի տասնյակ արցախցիներին։